Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024 07:56

Με τον χρυσό Μεσολωρά και τους άλλους έφηβους αθλητές ο ΣΚΑ στοχεύει ψηλά

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με απόλυτη επιτυχία έκλεισε το διήμερο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος (25-26/6) για τους αθλητές και τις αθλήτριες της κατηγορίας Κ16. Στον Δ’ όμιλο που ανήκουμε, ο οποίος ολοκληρώθηκε επισήμως μέσω του Ε’ ομίλου, ο σύλλογός μας, με βάση την προσωρινή βαθμολογία, κατετάγη στην 7η θέση ανάμεσα σε 54 συλλόγους.

Την Α’ ημέρα των αγώνων την αρχή των επιτυχιών έκανε ο Μεσολωράς στα 2000μ. με φυσικά εμπόδια, όπου σε μια κούρσα τακτικής τερμάτισε στην 1η θέση με χρόνο 6’43’’94 και στέφθηκε πρωταθλητής του ομίλου. Να σημειωθεί ότι το ατομικό ρεκόρ του αθλητή μας, που πέτυχε την πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (6’28’’31), αποτελεί μέχρι στιγμής την 3η Πανελλήνια επίδοση στην κατηγορία του!

Στο ίδιο αγώνισμα, φοβερή και η προσπάθεια της Τσουλογιάννη, η οποία βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ κατά 6 δευτερόλεπτα, καταλαμβάνοντας την 4η θέση με χρόνο 7.49.16.

Στα 150μ. είχαμε την παρουσία δύο εκ των τριών φιναλίστ του συλλόγου μας. Καρκανεβάτου και Βάντενμπεργκ, με το πείσμα τους, παρά τον αντίθετο για άλλη μια φορά άνεμο, σημείωσαν νέα ατομικά ρεκόρ με 20.25 και 20.65 και κατέλαβαν την 6η και 10η θέση αντίστοιχα.

Στα 200μ. με εμπόδια, η Καλλή, παρά την πτώση που είχε στην προθέρμανση, αγωνίστηκε με σθένος αλλά και αρκετά τεχνικά λάθη, βελτιώνοντας ελαφρώς το ρεκόρ της και τερματίζοντας στην 7η θέση με 34.72.

Εκπληκτική εμφάνιση σημείωσαν και οι σκυταλοδρομίες 4Χ80μ. αγοριών και κοριτσιών, για να κλείσουν με χαμόγελα την πρώτη ημέρα των αγώνων.

Κολιός-Πυλαρινός Γ.-Ρούσσος-Κορομπίλης, με φοβερές αλλαγές, ξεπέρασαν τον εαυτό τους, τερματίζοντας με την σπουδαία επίδοση 38.17 στην 4η θέση.

Αντίστοιχη εμφάνιση έκαναν και τα κορίτσια, με τις Βάντενμπεργκ-Ευθυμίου-Καλλή-Καρκανεβάτου να τερματίζουν πρώτες στην σειρά τους και στην 4η θέση συνολικά, με νέο ρεκόρ 42.29.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Ευθυμίου, που ανήκει στην Κ14, αν και τελευταία στιγμή, αντικατέστησε επάξια την θέση της Παπαποστόλου.

Την Β’ ημέρα των αγώνων, την αυλαία άνοιξαν στον τελικό των 80μ. Κορομπίλης και Πυλαρινός.

Σε μία συγκλονιστική κούρσα, ο Κορομπίλης έχασε το μετάλλιο για 1 εκατοστό του δευτερολέπτου, μένοντας στην 4η θέση με νέο ατομικό ρεκόρ 10.03. Αντίστοιχα νέο ρεκόρ, με 10.65, σημείωσε ο Πυλαρινός, τερματίζοντας στην 13η θέση, αφήνοντας υποσχέσεις για την επόμενη χρονιά στην ίδια κατηγορία.

Στη σφαιροβολία, κοντά στο φράγμα των 9 μέτρων έφτασε η Πυλαρινού, η οποία με βολή στα 8.80μ., που αποτελεί και νέο ατομικό ρεκόρ, κατέλαβε την 5η θέση.

Στο μήκος, Κολιός και Ρούσσος, βελτιώνοντας κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά στα άλματά τους, κατέκτησαν την 6η και 11η θέση με 5,60 και 4,50 αντίστοιχα, δείχνοντας ότι οι μεγάλες πτήσεις είναι θέμα χρόνου.

Φινάλε της δεύτερης ημέρας με τις σκυταλοδρομίες 3Χ1200μ. αγοριών και κοριτσιών να πραγματοποιούν σπουδαίες εμφανίσεις.

Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Παπαλέξης-Κοτσαμπάς-Μεσολωράς με χρόνο 11.20.47, το οποίο αποτελεί και νέο ρεκόρ, ενώ στα κορίτσια Τσουλογιάννη-Καλαντζάκου-Παπαδογεωργάκη κατέλαβαν την 7η θέση, πετυχαίνοντας επίσης νέο ρεκόρ με 13.34.25.

Η Μαντώ Παπαποστόλου και ο Νικόλας Παπαλέξης, που λόγω υποχρεώσεων με ξενόγλωσσες εξετάσεις αγωνίστηκαν την Δευτέρα 28/6 στον Ε’ όμιλο, στα 150μ. και στα 1200μ. αντιστοίχως, σημείωσαν τις εξής επιδόσεις: Η Παπαποστόλου 21’’07, πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ, ενώ ο Παπαλέξης τερμάτισε σε χρόνο 3’50’’23.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους για την δουλειά και την προσπάθεια σε μια πολύ δύσκολη χρονιά!