Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024 16:58

ΑΚΟ Άρης Χολαργού: Η αυτοκρατορία αντεπιτίθεται!

marousi arhs xolargou

Με μια μεγαλειώδη νίκη στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Θωμά επί του Γ.Σ. Αμαρουσίου με σκορ 47-62, η ομάδα του Α.Κ.Ο. Άρη Χολαργού στέφτηκε ουσιαστικά πρωταθλήτρια της Β’ ΕΣΚΑ Γυναικών εξασφαλίζοντας την άνοδο στη μεγαλύτερη κατηγορία των Αθηνών μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Μια άνοδο που άξιζε στα κορίτσια του Άρη Χολαργού και δεν μπορεί να αμφισβητηθεί πλέον από κανέναν, αφού από την έναρξη του πρωταθλήματος "καπάρωσε" την πρώτη θέση και δεν την έχασε ποτέ έπειτα από 21 αγωνιστικές.

Στον αγωνιστικό τομέα, το χθεσινό ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο ειδικά στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, όπου η ομάδα του Γ.Σ. Αμαρουσίου είχε τον έλεγχο του αγώνα. Στο τέταρτο όμως δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε τελείως και με ένα επιμέρους 7-24 τα κορίτσια των Γεωργουδάκη, Στρατίκη έφτασαν στον θρίαμβο με ένα καταιγισμό τρίποντων (5/6 τρίποντα) και εκπληκτική άμυνα.

Πολύ μεγάλη εμφάνιση από τις Μαριλένα Γρίσπου, Νικόλ Τρανούλη, Σεμίνα Τσοκανά και Μαρία Κόρμπου, χωρίς να υστερήσει καμία από τις υπόλοιπες παίκτριες. Ειδικά η Σεμίνα Τσοκανά με 2/2 τρίποντα, έδωσε το έναυσμα για τη μεγάλη αντεπίθεση για να την ολοκληρώσει η Νικόλ Τρανούλη με 9 πόντους στα τελευταία δύο λεπτά (2/2 τρίποντα, 1/1 δίποντα, 1/1 βολή)!!

Δεκάλεπτα: 17-15, 28-26, 39-38, 47-62

Α.Κ.Ο. ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Γεωργουδάκης, Στρατίκη): Σταυροπούλου, Αθανασίου, Γρίσπου 17 (2 τρ.), Τρανούλη 12 (3 τρ.), Ροϊδου, Λαγού, Ζάβρα 4, Κόρμπου 16, Τσότρα 2, Στεφανίδου, Τσιρίμπαση 2, Τσοκανά 9 (2 τρ.)