Εκτύπωση

Ήττα για τον ΑΚΟ Άρη Χολαργού στο ντέρμπι

on .

amydas arhs xolargou

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών γνώρισε η ομάδα του Α.Κ.Ο. Άρη Χολαργού στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού με σκορ 58-56 από την ομάδα του Α.Ο. Αμύντα που θεωρείται και το φαβορί για την άνοδο στην Α’2 Εθνική Κατηγορία.

Μια ήττα που ήρθε για τα κορίτσια των Γεωργουδάκη, Ροΐδου χάρις την ανεκδιήγητη διαιτησία των Τσαχάκη Ζαχαρία και Γαννακόπουλου Φώτη, οι οποίοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να χάσει η ομάδα του Χολαργού.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν 20 βολές σε αντίθεση με την ομάδα του Χολαργού που εκτέλεσε μόνο 5!!! Ενώ η δεύτερη ψηλή του Αμύντα χρεώθηκε το πρώτο της φάουλ στο τρίτο δεκάλεπτο!!!

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε η θέληση των κοριτσιών του Α.Κ.Ο. Άρη Χολαργού για τη νίκη, όπου παίζοντας εκπληκτική άμυνα και με πολλές λύσεις στην επίθεση προηγήθηκαν με 13-23. Ίδια εικόνα στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, όπου συνέχισαν να έχουν την πρωτοπορία με σκορ 29-32 & 40-43 αντίστοιχα, αλλά κάπου εκεί ξεκίνησε το έργο των διαιτητών φορτώνοντας με ανύπαρκτα φάουλ τις παίκτριες του Άρη, ενώ αντίθετα στην πιεστική άμυνα του Αμύντα δεν «έβλεπαν» καμία παράβαση.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, υποχρεώθηκαν σε τέταρτο φάουλ οι ψηλές του Χολαργού και στη συνέχεια αποχώρησαν με πέντε φάουλ, και με συνεχόμενα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα από την πλευρά των διαιτητών οδηγήθηκε η ομάδα του Άρη στην ήττα.

Εκπληκτική εμφάνιση για την ομάδα του Άρη Χολαργού από τις Σμυρναίου και Σερέπα, ενώ από την ομάδα του Αμύντα ξεχώρισε η Καλλιώρα.

Εντυπωσιακή η συμπαράσταση του κόσμου σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 13-23, 29-32, 40-43, 58-56.

AO ΑΜΥΝΤΑΣ (Δρακάκη, Λιάκου): Κεμαβόρ 8 (1), Τριμέρη 13 (2), Μαργώνη 6, Καλλιώρα 17 (1), Τζέμη 5, Σιδηροπούλου 2, Σιδέρη 2, Δημέλη, Καράντζαλου, Αθανασούλια 1, Ντάνου 4, Μαζαράκη.

AKO ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Γεωργουδάκης, Ροΐδου): Σερέπα 8 (2), Σμυρναίου 15 (1), Παπαδρόσου 4, Αθανασίου 2, Τσότρα, Τρανούλη, Πολιτοπούλου 2, Καράμπελα, Τζαμαρία 3 (1), Σταυροπούλου 13, Ζάβρα, Κόρμπου 9.

Επόμενη αγωνιστική: Α.Κ.Ο. Άρης Χολαργού - Α.Ε.Σ. Ένωση Γαλατσίου
Ημερομηνία: Κυριακή 5/11/2017, ώρα: 18:30
Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο "Αντώνης Τρίτσης"