Εκτύπωση

Νίκη για τα κορίτσια του ΑΚΟ Άρη Χολαργού στην πρεμιέρα

on .

xolargos melas

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της η γυναικεία ομάδα του Α.Κ.Ο Άρη Χολαργού στα πλαίσια της 1ης  αγωνιστικής για την Α’ Κατηγορία ΕΣΚΑ Γυναικών, επικρατώντας με σκορ 53-44 επί του ισχυρού ΜΕΛΑΣ Αγ. Ελευθέριος Αιγάλεω στο Κλειστό Γυμναστήριο "Αντώνης Τρίτσης".

Τα κορίτσια  των Γεωργουδάκη, Ροΐδου  από το πρώτο λεπτό έδειξαν τη διάθεσή τους να μην χάσουν τον αγώνα της πρεμιέρας και με όπλο την πολύ καλή άμυνα, την κυριαρχία στα ριμπάουντ και τις καλά οργανωμένες επιθέσεις έφτασαν στη δίκαιη επικράτηση.

Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα η ομάδα του Άρη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε με 30-20. Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΜΕΛΑΣ προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του αγώνα επωφελούμενος τα λάθη των κοριτσιών του Άρη και έτσι με ένα επιμέρους σκορ 9-13 μείωσε σε 39-33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης Χολαργού με απολυτό κυρίαρχο στη διεκδίκηση των ριμπάουντ τη Σμυρναίου (συνολικά 13 ριμπ. & 6 κοψ.), πολλές λύσεις στην επίθεση και χάρις την απόλυτη ευστοχία της Τζαμαρία στο τελευταίο λεπτό στις βολές (4/4) ολοκλήρωσε νικηφόρα τον αγώνα της πρεμιέρας.

Δεκάλεπτα: 14-9, 30-20, 39-33, 53-44

ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Γεωργουδάκης, Ροΐδου): Σερέπα, Σμυρναίου 2, Παπαδρόσου 6, Αθανασίου 5 (1), Τσοκανά, Τρανούλη 7, Πολιτοπούλου, Τζαμαρία 14, Σταυροπούλου 6, Ζάβρα, Κόρμπου 7, Θανασούλα 6.

ΜΕΛΑΣ ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ (Δέδε, Γουναρά): Αγναντίτη, Σκεπετάρη 11 (1), Κονταλή 9, Καρανικόλα, Ιντσαμπούν, Χριστοφόρου, Λυκούδη 12, Σολωμού 2, Τρυφωνίδη, Γιάκαλου 6, Μακρυνίκα 4, Κριθήμου.

Επόμενη αγωνιστική: Φ.Ο. ΤΟΥΦΑΣ - Α.Κ.Ο ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ
Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο "Ν. Πέρκιζας"
Ημερομηνία: 8/10/2017, ώρα: 20:45